Podsumowanie sierpnia

Witajcie we wrześniu! Krótsze dni i chłodniejsze noce zapowiadają już zmianę pory roku, a choć ja cieszę się na ciepłe herbatki z miodem i kocyk, to jednak łapię jeszcze ostatnie promienie słońca, i mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły. Tymczasem wróćmy na chwilę myślami do sierpnia, bo trochę się działo. Zapraszam do lektury notki, a w niej jak zwykle znajdziecie przeczytane książki, nowe zdobycze na półkach, garść statystyk i polecajki blogowo-vlogowe 🙂

 • „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” J. Bąk (6/10): Janina to już w tym momencie ktoś znacznie więcej niż „pani od statystyki”. To pewna marka o świetnej renomie, osoba, która angażuje się w ważne i ciekawe inicjatywy. Jest głosem wykluczonych, a równocześnie przyznaje, że nadal bywa pangą biznesu i kocią myjnią. Polecam jej profil na IG, bo mało (za mało!) jest tak pluszowych miejsc w polskim Internecie. W książce jednak skupiamy się na tym strasznym słowie na „S”… Statystyce. Janina w jasny i klarowny sposób tłumaczy jej zasady i przywołuje najważniejsze zagadnienia, próbując nauczyć nas tego, co na co dzień może nam się przydać: czytania wykresów czy analizy treści badań, które często przedstawiają nam masowe media. Dużo w tym typowego dla autorki humoru, który, wiadomo, jednych przekona, a innych nie. Ja go lubię, choć przyznam, że w książce tych humorystycznych wtrętów było ciut za dużo.
 • „Projekt Rośliny” W. Muszkieta, O. Sieńko (6/10),
 • „Położna z Auschwitz” M. Knedler (6/10): Zbeletryzowana historia Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, więźniarki obozu KL Auschwitz. Leszczyńska ocaliła ocaliła tysiące dzieci i wiele ciężarnych więźniarek. Wielokrotnie ryzykowała życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robiła wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspierała młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć… Aż trudno uwierzyć, że to wszystko działo się naprawdę, ale działo się. Warto czytać, warto wiedzieć, warto pamiętać.
 • „Szepty spoza nicości” R. Mróz (7/10): Trzeci tom przygód Seweryna Zaorskiego i Kai Burzyńskiej. Seweryn po raz ostatni wraca do Żeromic, by sprzedać dom i na dobre zostawić za sobą tragiczną przeszłość. Formalności trwają dłużej, niż powinny – i wszystko wskazuje na to, że ktoś z premedytacją chce zatrzymać go w okolicy. Sprawy się komplikują, i jak to bywa u Mroza: dzieje się dużo, szybko, pokrętnie i wiele naraz 😉 Muszę jednak przyznać, że choć z autorem ostatnio nie zawsze mi po drodze, „Szepty spoza nicości” czytało mi się naprawdę dobrze.
 • „Prezent dla dwojga” J. Koza, M. Łoziński (6/10): Specyficzne rysunki Janka Kozy mogą trafiać w czyjś gust lub nie. Są dziwaczne, można powiedzieć, że brzydkie, ale z pewnością oryginalne. Koza ma swój styl. „Prezent dla dwojga” to artystyczna książeczka o doświadczeniu macierzyństwa i tacierzyństwa. Przewrotna, czasem absurdalna, ale pełna niepewnej jeszcze i ostrożnej miłości. Zapoznawania się małych ludzi z dużymi. Nauki.
 • „Małe Licho i anioł z kamienia” M. Kisiel (8/10): Świąteczna książka w sierpniu? Czemu nie? Jeśli chodzi o powieści Marty Kisiel, ta magia działa cały rok. W wyniku nieprzewidzianych okoliczności Bożek wraz z Tsadkielem i Guciem muszą spędzić ferie u ciotki w samym sercu przedziwnego lasu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie towarzystwo marudnego Tsadkiela… Czy Bożkowi uda się odmienić na lepsze kamienne serce anioła? Ciepła, wspaniała historia do czytania przy kubku gorącego kakałka i w towarzystwie paczki chusteczek (tak na wypadek pocących się oczu).
 • „Jak nakarmić dyktatora” W. Szabłowski (8/10): Jak wygląda życie dyktatorów… od kuchni (i to dosłownie)? Co jadali Saddam Hussein czy Fidel Castro? Czy mieli wielki apetyt, czy też przez zło, które wyrządzili, nie mogli jeść? Przyznacie, że to bardzo ciekawe! Witold Szabłowski kilka lat podróżował po świecie, by znaleźć kucharzy współczesnych dyktatorów. Zwiedził Ugandę, Irak, Albanię, Kubę i Kambodżę, przebijał się często przez jawną niechęć lub strach. A jednak mu się udało, a zapis tego doświadczenia dostajemy w książce. Niecodzienne spojrzenie na dyktaturę.
 • „Kochankowie” A. B. Ragde (7/10): Piąty tom wspaniałej norweskiej sagi rodzinnej. Tormod Neshov nie jest w stanie bronić się przed wspomnieniami, które wracają do niego nocą, Torunn zdążyła już niemal doprowadzić podupadające gospodarstwo do porządku, angażując się jednocześnie coraz bardziej w pracę w biurze pogrzebowym Margida, a Erlend bierze bezpłatny urlop, by doglądać remontu willi w Klampenborg i życie byłoby cudowne, gdyby nie drakońska dieta, którą narzucił sobie Krumme. Kolejny świetny tom pełen emocji.
 • „Biblioteka o północy” M. Haig (7/10),
 • „Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić” M. Apoleika (6/10): Psie Sucharki zna pewnie każdy, kto kocha pieski i korzysta z Facebooka. Czarno-białe komiksy, które w zabawny, ale też często pouczający sposób pokazują życie z psem, zawojowały social media. Książka to niejako uzupełnienie treści z Facebooka, ale niestety sporo informacji i obrazków się powtarza. I to jest mój główny zarzut, bo poza tym książka jest urocza i puchata.
 • „Nora” K. Puzyńska (7/10): Niektórzy mówią, że Saga o Lipowie w pewnym momencie zaliczyła spadek jakości, ale ja czytam dziewiąty tom i ciągle mi się podoba. W tej części policjanci szukają zaginionej nastolatki, ale szybko okazuje się, że również pewne zatargi z przeszłości wywołują wśród mieszkańców wciąż żywy żal i gniew. Do tego śledzimy starania Daniela Podgórskiego, który próbuje wyjść na prostą i ułożyć sobie życie. Wszystko to dało fascynującą historię, którą przeczytałam z przyjemnością.
 • „Niepokój przychodzi o zmierzchu” M. L. Rijneveld (8/10),
 • „Małe Licho i lato z diabłem” M. Kisiel (8/10): W sierpniu sięgnęłam też od razu po tom trzeci Małego Licha. W tym akcja toczy się w wakacje: Licho i Bożek, świeżo upieczony absolwent klasy trzeciej, wyruszają z namiotem na znajomą polanę pośrodku lasu, w którym czają się tajemnice, zarówno bardzo stare, jak i te zupełnie nowe… Znów będzie dużo nienachalnej mądrości, puchatości, no i Bazyla i jego zębów. Czego chcieć więcej?
 • „Dewocje” A. Ciarkowska (6/10): Jej „Pestki” mnie zachwyciły, ale „Dewocje” nie powaliły na kolana. To obraz Polski katolickiej, rozmodlonej, na pokaz zapatrzonej w święte obrazy, a po mszy: hulaj dusza, piekła nie ma! Można bić żonę, sąsiadkę obmawiać i zdradzać męża. Ta powieść to spowiedź z jednego życia, ale na mocy cudu także z żyć innych, z grzechów niespowiadalnych, które zalegają na samym dnie duszy, z wyrzutów sumienia, z win, żalu i lęku.
 • „W Sanktuarium Skrzydeł” M. Brennan (7/10).
 • „Czarny lampart, czerwony smok” M. James (471/752 strony),
 • „Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” M. Booth (98/432 strony),
 • „Mężczyźni objaśniają mi świat” R. Solnit (54%),
 • „Czarne słońce” J. Żulczyk (pozostały 4 godziny i 56 minut).

Przeczytanych/zrecenzowanych: 15/4

Polskich/zagranicznych: 11/4

Beletrystycznych/popularnonaukowych: 11/4

Średnia ocen (na podstawie gwiazdek na serwisie Lubimy Czytać): 6,9

Najlepsza/najgorsza: „Niepokój przychodzi o zmierzchu”/„Dewocje”

Prawda jest taka, że tym razem nie mam wam tu właściwie czego pokazać! Obejrzałam jedynie jeden film, „Więzienny eksperyment”. To obraz oparty na prawdziwym eksperymencie przeprowadzonym przez Philipa Zimbardo w 1971 roku. Dwudziestu czterech studentów zostaje losowo podzielonych na osadzonych i strażników, by wziąć udział w eksperymencie więziennym organizowanym przez wydział psychologii uniwersytetu Stanford. Sprawy szybko wymykają się spod kontroli… To wstrząsający, trzymający w napięciu obraz, który pokazuje, jak prawdziwe są słowa, że „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” (7/10).

W sierpniu w głośnikach lub na słuchawkach grały najczęściej:

Recenzenckie

Od wydawnictwa Skarpa Warszawska:

Od wydawnictwa We need YA:

Od wydawnictwa Adamada (dzięki dużemu Ka):

Kupione/zdobyczne

W sierpniu przybyło do mnie 11 książek.

W ramach wyzwania przeczytałam dwie książki.

Wielkobukowe bingo (podstawowe):

Wielkobukowe bingo (wyzwanie okładkowe):

Trójka e-pik Sardegny:

 • „Położna z Auschwitz” M.­ Knedler ‒ Ile prawdy w fikcji?
 • „Jak nakarmić dyktatora” W. Szabłowski ‒ Afryka dzika,
 • „Biblioteka o Północy” M. Haig ‒ Książka z motywem zaburzeń psychicznych/z niepełnosprawnością w tle.
 • u Jerzego z kanału Kto czyta, żyje podwójnie:

Zapraszam na mój IG:

I to wszystko w podsumowaniu miesiąca. Do usłyszenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s