„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” G. Kawamura

Autor: Genki Kawamura

Tytuł: A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Liczba stron: 160

Rok pierwszego wydania: 2012

Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Źródło: Egzemplarz recenzencki


Pakt z diabłem to w literaturze motyw nienowy. Znamy go z „Fausta” Goethego (tytułowy bohater zawiera pakt z Mefistofelesem w zamian za odzyskanie młodości, by móc się cieszyć miłością ukochanej Małgorzaty), znamy z wielu legend, a także ballady Mickiewicza „Pani Twardowska” (tu szlachcic podpisał pakt z diabłem w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii), a to dopiero początek wyliczanki. Historia paktu z diabłem stanowi treść scenariusza filmu „Dziewiąte wrota” w reż. Romana Polańskiego i wielu innych dzieł kultury. Teraz dołączyła do nich wszystkich japońska powieść Genki Kawamury „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?”.

Samotny, młody mężczyzna dowiaduje się nagle, że zostało mu najwyżej pół roku życia. Jego organizm zaatakował rak: guz mózgu, czwartego stopnia. Może spróbować leczenia, ale to właściwie nie zmieni jego sytuacji, może jedynie (choć wcale nie musi) wydłużyć odrobinę jego życie. Mężczyzna jest w szoku: najpierw zaczyna myśleć o różnych błahostkach ‒ że szkoda, bo brakowało mu tylko jednej pieczątki do darmowego masażu w pobliskim salonie, albo że niepotrzebnie kupił zapas papieru toaletowego i proszku do prania. Potem przychodzi ogromny smutek. Kiedy ma się trzydzieści lat, człowiek czuje, że jest co najwyżej na półmetku życia. Coś tam przeżył, trochę może osiągnął, ale ile to ostatecznie jest? Niewiele. Wydaje się, że na więcej i lepiej jeszcze mamy czas. A co, jeśli nie mamy? Bezimienny bohater książki Kawamury jest zdruzgotany. I wtedy… z ofertą specjalną, wręcz nie do odrzucenia, przychodzi diabeł.

Przeżyłem na tym świecie trzydzieści lat, ale czy kiedykolwiek robiłem to, co naprawdę ważne? Widywałem się z tymi, z którymi w głębi duszy pragnąłem się zobaczyć? Przekazałem najbliższym to, co do nich czułem?

Diabeł wygląda jak jego doppelgänger: taki sam, tylko inaczej ubrany, w żywe barwy, pstrokatą koszulę hawajską i krótkie spodnie. Jest również weselszy i o wiele bardziej energiczny. Diabeł, którego mężczyzna nazywa w duchu Aloha, daje mu ultimatum: dzień życia więcej w zamian za usunięcie czegoś istotnego ze świata. Nieodwołalnie. Już na zawsze. No i jest jeszcze jeden kruczek: wyboru dokonuje diabeł. Co by się stało, gdyby ze świata zniknęły telefony? Tak właściwie może nie byłoby to takie złe? Ludzie znów spędzaliby więcej czasu na rozmowach twarzą w twarz, zamiast na wpatrywanie się w smartfony. Telefony za dzień życia? Nad czym tu myśleć? I tak diabeł dzień po dniu, za zgodą śmiertelnie chorego bohatera usuwa ze świata kolejne rzeczy. Mężczyzna za każdym razem zastanawia się, jak zmieni się świat pozbawiony tego, co z pomocą diabła kasuje. Przy okazji rozmyśla nad przeszłością i decyzjami, które podjął. Czy jest już za późno, by naprawić pewne rzeczy? Odnowić zerwane kontakty, zacieśnić na nowo więzy?

Miłość musi się kiedyś skończyć. Wszyscy to wiemy, a jednak nadal kochamy.

Z życiem jest chyba tak samo. Żyjemy, choć doskonale zdajemy sobie sprawę, że nadejdzie koniec. Życie, tak jak miłość, wydaje się wspaniałe właśnie dlatego, że nie trwa wiecznie.

No dobrze, ale co by się stało, gdyby ze świata zniknęły koty? Mężczyzna ma kota Kapustka, do którego jest bardzo przywiązany. Inni ludzie również kochają koty: dla niektórych są całym światem, jedynym towarzyszem, przyjacielem, pocieszycielem czy członkiem rodziny. Czy to nie samolubne, odbierać wszystkim coś po to, by dostać dzień życia? Gdzie jest granica? Co można położyć na szali i w którą stronę się ona przechyli?

Zobacz także:

Powieść Genki Kawamury jest krótka, po japońsku oszczędna w słowa, lecz nie w emocje. Bohater na skraju życia i śmierci na nowo, z uważnością przygląda się swojej przeszłości i przewartościowuje pewne sprawy. Czy rzeczywiście najistotniejsze jest, by przed śmiercią skoczyć ze spadochronem, wejść na Mount Everest czy przejechać się ferrari po autostradzie? A może zupełnie nie tego będziemy żałować, gdy wybije nasza ostatnia godzina? Podobno ludzie przed śmiercią najbardziej żałują zaniedbanych lub nienawiązanych relacji i znajomości. To interakcje z innymi czynią nasze życie wartościowym. A gdy zaczyna brakować czasu, żałuje się nieodbytej z kimś ważnym rozmowy czy zerwania kontaktu, a nie rzeczy materialnych. Dzięki lekturze tej powieści możemy to przemyśleć, mając więcej czasu niż jej bohater.

„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” to trochę smutna, refleksyjna opowieść o poszukiwaniu tego, co naprawdę jest w życiu ważne. Ujęła mnie swoim przesłaniem, które co prawda nie jest odkrywcze, a jednak jest to coś, o czym często na co dzień zapominamy. Podobało mi się również przywiązanie bohatera do kota Kapustka i to, jak była pokazana ich relacja. Człowiek wiele się od kota uczy, a mężczyzna ma dodatkową szansę, by czerpać z mądrości zwierzęcia.

Zastanawiałam się, czy diabeł był prawdziwy czy też był tylko wytworem zaatakowanego przez guza mózgu młodego mężczyzny? Nie dowiadujemy się tego, ale czy to naprawdę ważne? Myślę, że istotniejsze od tego, czy opisywane wydarzenia miały miejsce jest to, że bohater miał okazję przemyśleć swoje działania i dokonać podsumowania życia. A doppelgänger? Może jest tylko naszym odbiciem w lustrze…

5-/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego:

2 myśli w temacie “„A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” G. Kawamura

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Pingback: Podsumowanie kwietnia | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s