„Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” C. Goenawan

Autor: Clarissa Goenawan

Tytuł: Perfekcyjny świat Miwako Sumidy

Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Liczba stron: 288

Rok pierwszego wydania: 2020

Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn-Anioł

Źródło: Egzemplarz recenzencki


Perfekcjoniści mają trudne życie, bowiem świat uparcie nie daje się wtłoczyć w ramy doskonałości: zawsze jest w jakiś sposób kaleki, zaburzony, cechuje go niepełnia lub nadmiar. Osoby dążące do perfekcji starają się ją zaprowadzić przynajmniej w swoim otoczeniu, raz po raz napotykając kolejne przeszkody. Można osiągnąć ułudę doskonałości, pytanie jednak zawsze brzmi: za jaką cenę? Ile trupów trzeba mieć w szafie, ile tajemnic zamknąć głęboko na klucz, jakiej wrażliwości strzec przed brudnymi łapami innych? „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” Clarissy Goenawan odkrywa przed nami te i inne dylematy.

Miwako Sumida jest atrakcyjną i pewną siebie studentką, która na pierwszy rzut oka ma dobre, poukładane życie. Nikt więc nie rozumie, z jakiego powodu pewnego dnia wyjeżdża ona do odległej wioski w górach, zrywając kontakt z rodziną i znajomymi, a po pewnym czasie odbiera tam sobie życie. Co kryło się za jej nieskazitelnym wizerunkiem? Od kogo lub czego uciekała? Czy Miwako odeszła na zawsze? Zagadkowy koniec życia dziewczyny próbują wyjaśnić zakochany w niej Ryusei Yanagi i jej przyjaciółka Chie Ohno. Chłopak namawia przyjaciółkę Miwako na wspólną wyprawę do miejsca, w którym Miwako spędziła ostatnie dni swojego życia, a ta, choć początkowo jest niechętna, zgadza się, widząc rozpacz i ból Ryu.

– Co cię tu sprowadza?

Jeszcze zanim odpowiedział, już znała powód jego wizyty. Ryuseiego Yanagaiego oraz Chie Ohno łączyła wyłącznie Miwako Sumida. Ryusei widział jedynie Miwako. Zupełnie jakby inne dziewczyny nie istniały. Chie zastanawiała się, co chłopak zrobi teraz z tą całą zarezerwowaną dla Miwako uwagą.

Historii Miwako nie poznajemy w sposób linearny, lecz przechodzimy od jednego zdarzenia jej życia do innego. Na wstępie dowiadujemy się, że dziewczyna się zabiła, a potem, zdumieni tak samo, jak jej powieściowi bliscy, staramy się dociec, co było tego przyczyną. Poznajemy Miwako tak, jak poznalibyśmy ją w rzeczywistości. Ukazuje nam się oto z całym swoim bagażem doświadczeń, z przeszłością, której najpierw nie znamy, z traumami, dobrymi i złymi chwilami, które na zawsze naznaczyły jej życie. Ryu poznaje ją na aranżowanej randce na trzy pary, gdzie dziewczyna „przypada mu” właściwie przez przypadek. Choć chłopak nie nastawiał się na rozwój tej znajomości, bardzo szybko zakochał się w trochę tajemniczej i wyróżniającej się Miwace. Niebawem stali się sobie bliscy, choć dziewczyna nie dopuszczała go do siebie, budując wokół mur i konsekwentnie chowając za nim pewne cząstki swojego jestestwa. Pozostała więc dla niego w pewnym sensie tajemnicą aż do swojej przedwczesnej śmierci.

Siostra miała rację. Powinienem pogodzić się z tym, co się stało. Nic nie przywróci Miwako do życia. Ale musiałem dowiedzieć się, co zdarzyło się w ostatnich miesiącach jej życia. Napisała, że chce mi coś powiedzieć. Może zdołam się dowiedzieć, co to takiego było, jeżeli podążę jej śladami.

Chie poznała Miwako w liceum, a ta znajomość mocno ją zmieniła. Choć skryta Miwako nie mówiła o sobie zbyt wiele, obie dziewczyny połączyła niebanalna więź. Być może Chie była tą osobą, której Sumida najbardziej pozwoliła się do siebie zbliżyć, jednak nawet ona nie podejrzewała, co kryje się pod pozornie perfekcyjną powierzchnią życia dziewczyny. Miwako Sumida była piękna, czarująca, inteligentna, kochała biblioteki i antykwariaty – zdawała się wieść idealne życie, a jednak miała swoje głęboko ukryte demony. Pod powłoką bez skazy kryła się złamana, samotna dziewczyna, która nie potrafiła otworzyć się przed innymi, a ukojenia szukała w książkach, w pełnych metafor zapiskach i w listach pisanych do Ryuseia.

Zobacz także:

Czwartą bohaterką tej książki, właściwie drugoplanową, ale której losy również mocno mnie poruszyły, jest Fumi, siostra Ryu. Rodzeństwo wcześnie straciło rodziców i zamieszkało w sierocińcu, jednak to starsza Fumi wzięła na swoje barki trudy przetrwania obojga w okrutnym świecie, w którym nie mieli nikogo prócz siebie. Fumi, od dzieciństwa czując, że jest inna, przyciągała nieprzychylne spojrzenia dzieci, które nie raz się na niej okrutnie wyżywały. Bita i wyśmiewana, znalazła w sobie niespodziewaną siłę ducha i odwagę do przeciwstawiania się trudnościom, które spotykała na swej drodze. Zawsze gotowa bronić młodszego Ryu, poświęca się dla niego i opiekuje się nim również w dorosłym życiu. Każde z tej trójki pozna Miwako Sumidę z trochę innej strony, a z elementów jej codzienności wyłoni się w końcu przerażający obraz tego, co dręczyło pozornie perfekcyjną dziewczynę.

Clarissa Goenawan porusza w swej książce wiele ważnych wątków, jak na przykład molestowanie seksualne, aborcja czy problemy osób LGBT. To sprawia, że historia, po której początkowo spodziewamy się dość prostej opowieści o miłości wśród nastolatków, przeradza się w opowieść o trudach i cieniach współczesnej młodzieży. Dzięki temu na pewno zapamiętam ją na dłużej. To zawsze pozytywne zaskoczenie, gdy dostaje się od książki więcej, niż się oczekiwało, a tak się właśnie stało w przypadku powieści Goenawan. „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” może przytłoczyć emocjami, których doświadczają bohaterowie i dość „ciężką” atmosferą, jednak zdecydowanie warto ją przeczytać dla wyrazistych portretów bohaterów, dobrego stylu i nutki typowej chyba dla azjatyckiej literatury tajemniczości i przenikania się widzialnego i niewidzialnego. Poruszająca lektura.

5/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego:

4 myśli w temacie “„Perfekcyjny świat Miwako Sumidy” C. Goenawan

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Miałam możliwość zrecenzowania tej książki i odpuściłam, a teraz bardzo żałuję. Lubię takie historie. Życiowe, poruszające, emocjonalne, głębokie…

  3. Pingback: Podsumowanie grudnia | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s