„O drzewach, które wybrały Tatry” T. Skrzydłowski, B. Słama

Autor: Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama

Tytuł: O drzewach, które wybrały Tatry

Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy

Liczba stron: 240

Rok pierwszego wydania: 2018

Źródło: Egzemplarz recenzencki


Kto nigdy nie był w Tatrach, może nie rozumieć magii, która w nich drzemie. Jest coś takiego w tych wysokich górach, że na sam ich widok natychmiast się relaksuję. I choć sama zwykle wybieram Beskidy, nie Tatry, darzę je mocną, choć platoniczną miłością. Ostatnio w Tatrach byłam jakieś 15 lat temu, ale do dziś pamiętam to wrażenie majestatu gór i piękna otaczającej mnie przyrody. I właśnie o przyrodzie, a konkretnie o drzewach porastających Tatry, opowiada książka Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy „O drzewach, które wybrały Tatry”. Skrzydłowski jest doktorem nauk leśnych, a jego zainteresowania zawodowe i prywatne są ściśle związane z przyrodą, w szczególności z ekologią i hodowlą lasu, botaniką, herpetologią oraz ornitologią. Słama to redaktorka i dziennikarka, warszawianka, która wybrała Zakopane: jeździ na nartach, wspina się i wędruje po górach. Razem opowiedzieli historię drzew rosnących w Tatrach.

677000-352x500Ich publikacja różni się nieco od wciąż popularnych tytułów spod znaku „sekretne życie…” (drzew / pszczół / krów – wpiszcie, co chcecie), co nie znaczy, że jest napisana nieprzystępnym, naukowym stylem. Opowieść Skrzydłowskiego i Słamy to rzetelne opracowanie na temat szesnastu gatunków drzew najliczniej występujących w Tatrach. Każdy chyba kojarzy z Zakopanem i okolicą świerki, sosny, limby czy rosnące na dużych wysokościach kosodrzewiny, jednak czy wiecie, że w Tatrach można spotkać również takie gatunki jak jarzębina, wiąz, olsza, brzoza, wierzba czy jawor? Mimo faktu, że w wysokich górach panuje surowy klimat i trudne warunki, zadomowiło się tu kilkanaście gatunków drzew, a autorzy opowiadają o nich czytelnikowi, pokazując subtelny związek drzew z górami i człowiekiem.

Każdemu drzewu jest poświęcony osobny rozdział, w którym można poczytać o tym, jakie jego rodzaje, jak licznie i gdzie dokładnie rosną w Tatrach, czy zostały one zasiane naturalnie czy posadzone ręką człowieka, jaka jest ich historia w tym regionie, jeśli można było do niej dotrzeć, jakie znaczenie kulturowe, magiczne i lecznicze ma dane drzewo oraz jakie legendy i utwory są z nim związane. W książce jest mnóstwo ciekawostek i muszę też przyznać, że jest naprawdę solidnie napakowana wiedzą. Z tego względu nie jest to lektura na jedno popołudnie, a publikacja, do której warto sięgać od czasu do czasu i czytać po fragmencie – a także stanowczo taka, do której warto wracać. Może stanowić swoisty dendrologiczny przewodnik podczas wycieczki w Tatrach: sama chętnie wzięłabym go na spacer w góry i szukała opisanych w książce drzew!

Ogromnym atutem „O drzewach, które wybrały Tatry” jest bogata dokumentacja zdjęciowa. Do każdego rozdziału dołączone jest naprawdę mnóstwo pięknych fotografii drzew, okolicy, w której rosną czy zwierząt (głównie ptaków), które żywią się ich owocami. Całość wydana jest na śliskim, „albumowym” papierze, a specyficzny grzbiet książki ułatwia rozłożenie jej na płasko i bezproblemowe oglądanie kolejnych fotografii. Żałuję tylko, że format książki nie jest większy, żeby zdjęcia były jeszcze większe i bardziej szczegółowe. Niemniej dla każdego miłośnika Tatr publikacja Skrzydłowskiego i Słani to pozycja obowiązkowa na ich górskiej półeczce.

5/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Business & Culture:

logo_tpnlogo_BusinessCulture655

6 myśli w temacie “„O drzewach, które wybrały Tatry” T. Skrzydłowski, B. Słama

  1. Pingback: Podsumowanie lipca | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s