Autor: Małgorzata Rogala
Tytuł: Grzech zaniechania (Agata Górska i Sławek Tomczyk #5) / Zapłata (#1) / Dobra matka (#2) / Ważka (#3) / Zastrzyk śmierci (#4) / Punkt widzenia (#6) / Cicha noc (#7) / Kwestia winy (#8)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 344
Rok pierwszego wydania: 2018
Źródło: Egzemplarz recenzencki
Grzech zaniechania to w teologii katolickiej taka sytuacja, gdy możemy i powinniśmy coś zrobić, a jednak tego nie robimy. U Małgorzaty Rogali mamy do czynienia ze społecznym wymiarem takiego zaniedbania. Winni są rodzice, którzy nie dopilnowali, by ich dzieci miały dobre życie. Matki, które prowadzają córki i synów na szkodliwe terapie, które nie pomagają, a wręcz szkodzą. Ojcowie, którzy nie mają odwagi sprzeciwić się żonom i zawalczyć o komfort psychiczny i szczęście własnego dziecka. Winni są też nieuczciwi psychologowie i psychiatrzy, którzy wykorzystują swoją wiedzę w zły sposób. Ich nieuczciwe praktyki godzą w najsłabszych, w tych, których jako społeczeństwo powinniśmy bronić. W dzieci. W „Grzechu zaniechania” Małgorzata Rogala porusza kontrowersyjny temat – i wsadza kij w mrowisko.
Sama byłam świadkiem tego, jak na Facebooku w wątku poświęconym tej powieści, wykłócały się kobiety, które co prawda książki nie przeczytały, ale liznęły problem psychoterapii dla dzieci i po jednym cytacie zdołały niepochlebnie ocenić całą książkę i jej autorkę. Ja jednak postanowiłam zacząć od lektury, a wypowiedzieć się potem. W piątym tomie cyklu o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku para policjantów musi rozwiązać zagadkę morderstwa szefowej ośrodka psychoterapeutycznego i psychiatry w jednym, Antoniny Brzozowskiej. Gdy zaczną oni przeglądać akta pacjentów denatki okaże się, że krąg podejrzanych jest spory: część pacjentów i ich rodzin nie była zadowolona z metod, jakie stosowała w swojej pracy psychiatra. Im bardziej Górska i Tomczyk wgryzają się w sprawę, tym bardziej ta się komplikuje. A w tle obserwujemy dramat rodziny Leśniewskich, a szczególnie jej najmłodszego członka – Rozalii, zwanej przez matkę Różyczką (nastolatka nie cierpi tego zdrobnienia).
Jest jeszcze drugi, poważny problem, mianowicie fakt, że Agata Górska zostaje… podejrzaną w pewnym śledztwie. Koledzy z policji próbują udowodnić jej niewinność, cóż, kiedy ma również na komendzie wrogów, którzy przyjęli już, że jest ona winna zarzucanych czynów i jedyne, co pozostało to to udowodnić. Agata zostaje więc właściwie odsunięta od śledztwa w sprawie Brzozowskiej, a Sławek musi sobie poradzić z podwójnym zadaniem: uwolnieniem ukochanej od zarzutów i rozwiązaniem sprawy psychiatry. Czy da sobie radę?
Moim zdaniem „Grzech zaniechania” to najlepsza dotychczas książka z serii o dwójce policjantów. Lekkie pióro Rogali to już jej znak rozpoznawczy, podobnie jak poruszanie ważnych społecznie tematów, jednak ten związany z nieuczciwymi praktykami psychologicznymi wydał mi się najważniejszy ze wszystkich i najmocniej mnie poruszył. Tego, ile złego może wyrządzić nieodpowiedzialny lekarz nie można lekceważyć: także na lekarzu „od emocji”, czyli psychiatrze, ciąży wielka odpowiedzialność za komfort życia jego pacjenta. Małgorzata Rogala pokazuje, do czego może prowadzić połączenie nadopiekuńczej, osaczającej matki z wyrachowaną, stawiającą na zysk, a nie na pomoc lekarką psychiatrą. Dziecko jest podatne na wpływy i łatwo je złamać – a są to złamania, które wyjątkowo trudno się goją, o ile w ogóle.
Wątek śledztwa, w które zostaje wplątana Agata Górska trzyma w napięciu i dodaje tempa całości. W tym tomie autorce udało się świetnie wyważyć akcję, emocje i wątki obyczajowe, co sprawiło, że lektura była naprawdę interesująca, a ważna tematyka sprawiła, że „Grzech zaniechania” nie stał się kolejnym kryminalnym czytadłem, którego treść zapomnę najdalej po trzech miesiącach od lektury. W książkach Rogali jest coś takiego, że się o nich pamięta i że kibicuje się ich głównym bohaterom. Lubię kryminały, które pobudzają do myślenia: jeśli Wy też, koniecznie sięgnijcie po cykl z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem.
5/6
Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona:
Pingback: „Zapłata” oraz „Dobra matka” M. Rogala [PATRONAT] | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: „Ważka” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: „Zastrzyk śmierci” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: Podsumowanie kwietnia | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Piąta część? hmm to znaczy że długo odkładam zabranie się za tę serię.. ale widzę że jest progres i warto 🙂
Haha, zdecydowanie za długo, bierz się za czytanie 😀
„Grzech zaniechania” to faktycznie świetna powieść, a lekkie pióro autorki sprawia, że po prostu chce się ją czytać. Wielowątkowa historia, w której nie chodzi jedynie o kryminalną fabułę. Zdecydowanie polecamy. Świetna recenzja! 🙂
Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: „Punkt widzenia” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: „Cicha noc” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku
Pingback: „Kwestia winy” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku