„Zastrzyk śmierci” M. Rogala

Autor: Małgorzata Rogala

Tytuł: Zastrzyk śmierci (Agata Górska i Sławek Tomczyk #4) / Zapłata (#1) / Dobra matka (#2) / Ważka (#3) / Grzech zaniechania (#5) / Punkt widzenia (#6) / Cicha noc (#7) / Kwestia winy (#8)

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Liczba stron: 352

Rok pierwszego wydania: 2017

Źródło: Egzemplarz recenzencki


To już czwarty tom przygód policyjnego duetu, Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka, i mogę z całą pewnością stwierdzić, że Małgorzata Rogala trzyma równy poziom. Co prawda najnowszy „Zastrzyk śmierci” zaczął po pewnym czasie od lektury zlewać mi się w jedno z poprzednimi tomami, ale… czy to na pewno minus? W przypadku Rogali powiedziałabym raczej, że świadczy to o konsekwentnym budowaniu przez autorkę świata przedstawionego, a skupianie się na istotnych problemach społecznych współczesnego świata stało się już jej znakiem firmowym. Ważność i aktualność poruszanych przez nią zagadnień to coś, co wyróżnia tę serię na polskim rynku kryminałów.

570394-352x500Tym razem Górska i Tomczyk mierzą się ze sprawą mordercy, który chce poprzez zbrodnie pomóc pokrzywdzonym. Gdy ginie szef portalu krytyki kulinarnej, którego ostre opinie niejednemu restauratorowi mogły zaleźć za skórę, para policjantów przeczuwa już, że śledztwo nie będzie  łatwe. Podejrzanych (i potencjalnie pokrzywdzonych) jest sporo, choć wdowa twierdzi, że mąż nie miał żadnych wrogów. Jednak brutalne morderstwo – ciało szczelnie owinięte taśmą, trucizna wstrzyknięta do żył – sugeruje, że ktoś wziął na mężczyźnie odwet za doznane krzywdy. Gdy niedługo tracą w ten sposób życie kolejne osoby, Górska i Tomczyk muszą przyjąć do wiadomości, że mają następnego seryjnego w swej karierze. Dla policjantów to problem, dla czytelników – miód na serce, bowiem mimo że postać „seryjniaka” zdaje się już być wyeksploatowana do granic możliwości, to wciąż jednak pozostaje wdzięczną figurą w kryminale. Dużo się wtedy dzieje, leje się krew, ofiary pojawiają się jedna za drugą… I tak jest również w „Zastrzyku śmierci”.

W dodatku Kinga, młodsza siostra Tomczyka, zaczyna dostawać niepokojące anonimy. Kim jest Zosia? Dlaczego ktoś musi ją chronić? Oba wątki w pewnym momencie się splączą, a pewna tragedia sprzed lat doda tylko smaczku całej historii.

Sięgając po kryminały Małgorzaty Rogali wiem już, czego się spodziewać: i jest to dla mnie zawsze ciekawa i miła (jakkolwiek to brzmi w kontekście literatury kryminalnej) lektura na kilka godzin. Podtrzymuję swoją opinię sprzed kilku miesięcy, że książki Małgosi kończą się zbyt szybko. Opisane prostym, dynamicznym językiem, łatwo poddają się czytelnikowi, który połyka kolejne strony. Nie jest to jednak bezrefleksyjne czytadło, bowiem autorka zawsze bierze na warsztat jakiś istotny problem społeczno-obyczajowy. Tym razem są to problemy na rynku pracy i nieuczciwi pracodawcy. Zapewne każdy z nas albo sam to przeżył, albo słyszał o sprawie od kogoś z rodziny bądź znajomych: umowy śmieciowe, praca na czarno, zwolnienie kogoś z dnia na dzień, problem ze znalezieniem pracy, ageizm… Można by jeszcze tak długo. Małgorzata Rogala ponownie pochyliła się nad trudnym i ważnym zagadnieniem, a cechująca ją lekkość pióra pomogła ubrać je w przystępną powieść.

Coraz bardziej lubię Agatę i Sławka, i muszę przyznać, że kibicuję im również w sferze prywatnej, a sfera ta, jak nie raz podkreślałam, jest jedną z ważniejszych części składowych serii książkowych, nieważne: kryminalnych, fantastycznych czy obyczajowych. Seria książkowa bohaterem stoi. Miło powitać policjantów, którzy nie mają problemów z alkoholem i nie są nieumiejącymi nawiązać relacji z drugim człowiekiem wrakami. Górska i Tomczyk to inteligentni, sympatyczni młodzi ludzie, których życie nie zawsze było usłane różami. To tacy bohaterowie, którzy mają po prostu dobrze poukładane w głowie i dają się lubić. I o to chodzi!

Reasumując, jeśli macie ochotę na lekki kryminał (o wcale nie lekkiej tematyce), w którym kartki przewracają się niepostrzeżenie, warto zainwestować w cały cykl autorstwa Małgorzaty Rogali. A ta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa… „Grzech zaniechania” pojawi się w księgarniach już w lutym.

5/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona:

CzwartaStrona_Logo_RGB_podst (1)

8 myśli w temacie “„Zastrzyk śmierci” M. Rogala

  1. Pingback: „Zapłata” oraz „Dobra matka” M. Rogala [PATRONAT] | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Pingback: „Ważka” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  3. Pingback: Podsumowanie grudnia | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  4. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  5. Pingback: „Grzech zaniechania” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  6. Pingback: „Punkt widzenia” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  7. Pingback: „Cicha noc” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  8. Pingback: „Kwestia winy” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s