„Etykieta japońska” B. L. De Mente & G. Botting

Autor: Boyé Lafayette De Mente & Geoff Botting

Tytuł: Etykieta japońska

Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Liczba stron: 176

Rok pierwszego wydania: 2008

Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg

Źródło: Egzemplarz recenzencki


Nie pamiętam kiedy zaczęła mnie fascynować Japonia, a w szczególności jej kultura i zwyczaje mieszkańców, ale trwa to do dziś. Pewnie niejeden Europejczyk jest zaintrygowany tą jakże odmienną od nas nacją, której kultura jest mocno sformalizowana i wymagająca. I choć nie planuję póki co wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni (pozostaje to wciąż w sferze marzeń) to i tak z zaciekawieniem przeczytałam krótki przewodnik po japońskiej etykiecie. Wszystko co japońskie jest dla mnie ciekawe! A „Etykieta japońska” autorstwa Boyé’a Lafayette’a De Mente’a i Geoffa Bottinga to świetny zbiór najważniejszych zwyczajów i zasad.

597473-352x500Kultura Japonii ewoluowała przez wieki. Od czasów prehistorycznej kultury Jōmon do dzisiejszej kultury hybrydowej: zmienia się, a jednak wciąż jest mocno zakorzeniona w tradycji. Choć w XXI wieku Japończycy nie są wolni od wpływów innych nacji, jak choćby amerykańskiej czy europejskiej, to jednak pewne tradycyjne elementy i zwyczaje wciąż są żywe. Ukłony, ceremonialne picie herbaty, tradycyjne gospody… To tylko niektóre z elementów, które opisują autorzy w „Etykiecie japońskiej”. Jak zwracać się do Japończyków na różnych stanowiskach? Czyje imię możemy zdrobnić, a do którego należy dodać grzeczne san (pan)? Jak powinna się zachować osoba niepijąca alkoholu? Jak przeżyć w pociągu w godzinach szczytu? Jakie są okazje do dawania prezentów i komu co wypada dać? Na koniec autorzy opisują najważniejsze japońskie święta, tłumaczą jak przepraszać i dziękować, wyjaśniają jak umówić się na randkę czy jakie są zwyczaje weselne i pogrzebowe. Choć książka liczy niecałe 200 stron, wydaje się świetnym kompendium najważniejszych zasad określających podstawowe dziedziny życia w Japonii.

„Etykieta japońska” podzielona jest na krótkie rozdziały, a każdy opisuje jedno zagadnienie. Proste zdania i zwięzły charakter zapisków pozwalają łatwo i szybko zapoznać się z egzotycznymi dla nas zasadami. Jest to wiedza bardzo praktyczna, podana jednak w taki sposób, że można poznać wiele ciekawostek i nie czuć się znużonym lekturą, nawet jeśli nie planuje się wizyty w Japonii, a po prostu chce się dowiedzieć czegoś więcej o kraju.

Dla tych, którzy jednak planują wycieczkę ważne i przydatne będą informacje na temat tego jak wymawiać poszczególne sylaby i najpopularniejsze słowa. Z tyłu znajduje się słowniczek użytecznych słów i zwrotów oraz słownik technologiczny.

Podsumowując, wydaje mi się, że „Etykieta japońska” będzie dobrą pozycją dla początkujących, bowiem zwięźle i prosto tłumaczy meandry japońskiej kultury. Znawcy tematu mogą być zawiedzeni skrótowością przedstawionych informacji, jednak dla takiego laika jak ja była to fascynująca lektura. Watashi wa o susume shimasu (私はお勧めします) – polecam!

4/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Śląskim Blogerom Książkowym:

logo_wujsbk_logo_kolor2-1

9 myśli w temacie “„Etykieta japońska” B. L. De Mente & G. Botting

  1. Pingback: Podsumowanie grudnia | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Tym razem lektura nie dla mnie, bo chyba aż tak bardzo mnie japońska kultura nie ciekawi 🙂 Ale fajnie wiedzieć, że jest taka książka, bo to niezły pomysł na prezent dla kogoś, kto Japonią się interesuje 🙂

  3. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s