„Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni” A. Bradley

Autor: Alan Bradley

Tytuł: Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni (Flawia de Luce #7) / Zatrute ciasteczko (#1) / Badyl na katowski wór (#2) / Ucho od śledzia w śmietanie (#3) / Tych cieni oczy znieść nie mogą (#4) / Gdzie się cis nad grobem schyla (#5) / Obelisk kładzie się cieniem (#6) / Trzykroć wrzasnął kocur szary (#8) / Przytulnym miejscem jest mogiła (#9)

Wydawnictwo: Vesper

Liczba stron: 364

Rok pierwszego wydania: 2015

Tłumaczenie: Marek Król

Źródło: Egzemplarz recenzencki

Wyzwanie: Przeczytam kryminał


Cykl o młodej chemiczce Flawii de Luce ma się dobrze: jakiś czas temu pewna byłam, że tom „Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni” będzie ostatnią częścią serii, ale teraz już wiem, że Alan Bradley nie zwalnia tempa. W Wielkiej Brytanii w zeszłym roku pojawiła się kolejna książka, „Thrice the Brinded Cat Hath Mew’d”, pozostaje więc czekać, kiedy ukaże się ona na polskim rynku. Tymczasem towarzyszymy Flawii w banicji do Kanady, gdzie dziewczynka ma pobierać nauki w szkole z internatem…

583288-352x500W to samo miejsce uczęszczała przed laty jej mama, Harriet, i szybko okazuje się, że po dziś dzień jest ona tam otoczona swoistym kultem. Chcąc nie chcąc, Flawia staje się dla uczennic nową atrakcją w Żeńskiej Akademii panny Bodycote, a przyznać trzeba, że Flawia jest nieodrodną córką swojej matki. Zaraz pierwszego dnia przez przypadek odkrywa zwęglonego trupa w kominie, a potem jest tylko ciekawiej.

Jednak Żeńska Akademia to nie Buckshaw, tu dziewczynka ma inne obowiązki i nie może spokojnie oddawać się śledztwu. Brak świetnie wyposażonego laboratorium odziedziczonego po wuju mocno daje jej się we znaki, na szczęście jednak w szkole jest pracownia chemiczna… Flawia nie odpuszcza i wpada na trop grubszej afery –  podobno w szkole co jakiś czas giną bez śladu uczennice. Niestety panna Bodycote ma ją na oku, a nieznany w gruncie rzeczy teren nie ułatwia dziewczynce zadania. Mimo to młoda chemiczka nie ma zamiaru się poddać.

Wraz z siódmą częścią cyklu Alan Bradley przenosi nas z Bishop’s Lacey w Anglii do akademii znajdującej się w Kanadzie. Możliwe, że autor doszedł do wniosku, że już wyeksploatował „kryminalnie” małą wioskę i postanowił odświeżyć nieco historię, jednak nie do końca wyszło mu to na dobre. Seria traci wiele blasku wraz z opuszczeniem murów Buckshaw i porzuceniem znanych postaci, które świetnie budowały tło: sióstr Dafi i Feli, milczącego ojca, straumatyzowanego Doggera i zakręconej pani Mullet. W Żeńskiej Akademii nie ma postaci na miarę tych znanych nam z poprzednich części. Bradley chyba szybko zrozumiał swój błąd, bo czytając opis niedostępnej jeszcze w Polsce kolejnej części przygód dziewczynki widzę, że Flawia wraca do Buckshaw. Hurra!

Śledztwo kryminalne nie odstaje zbytnio od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich częściach, tyle że ja zawsze byłam bardziej zainteresowana stroną obyczajową tego cyklu: obrazem małego miasteczka, w którym wszyscy się znają i rodzinnymi tajemnicami de Luce’ów, które jedna po drugiej zaczęły wychodzić na jaw. Nie do końca przekonuje mnie też namaszczenie Flawii na następczynię jej mamy, Harriet – ale w jakim zakresie, tego niestety już nie mogę Wam zdradzić.

Czy jestem rozczarowana? Trochę, ale wierzę, że to chwilowe potknięcie autora w tej naprawdę świetnej serii. Czekam z niecierpliwością na polską wersję „Thrice the Brinded Cat Hath Mew’d”. Niech znów zatriumfuje chłodny umysł i chemia!

4/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Vesper:

vesper250

12 myśli w temacie “„Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni” A. Bradley

  1. Pingback: „Badyl na katowski wór” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  2. Pingback: „Gdzie się cis nad grobem schyla” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  3. Pingback: „Obelisk kładzie się cieniem” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  4. Pingback: „Tych cieni oczy znieść nie mogą” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  5. Pingback: „Ucho od śledzia w śmietanie” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  6. Pingback: „Zatrute ciasteczko” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  7. Pingback: Podsumowanie listopada | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  8. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  9. Pingback: „Trzykroć wrzasnął kocur szary” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

  10. Pingback: „Przytulnym miejscem jest mogiła” A. Bradley | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s