„Sekretne życie arabskich kobiet” K. Zoepf [PATRONAT]

Autor: Katherine Zoepf

Tytuł: Sekretne życie arabskich kobiet

Wydawnictwo: Poznańskie

Liczba stron: 276

Rok pierwszego wydania: 2016

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus

Źródło: Egzemplarz recenzencki

Wyzwanie: Wielkobukowe wyzwanie (Pustynne noce)


W Polsce wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się książki o niełatwych losach arabskich kobiet. Tytuły takie jak „Spalona żywcem” czy „Rozdarty czarczaf” są regularnie ściągane z bibliotecznych półek, co miałam okazję zaobserwować na własne oczy. Sporo czytamy na ten temat i bolejemy nad zniewoleniem mieszkanek Palestyny, Syrii czy Jemenu, jednak mam wrażenie, że nasza wiedza jest dość jednostronna. Co sądzą o zasadach rządzących krajami arabskimi młode muzułmanki? Czy sprzeciwiają się skostniałemu patriarchatowi, którzy rządzi w ich stronach? Czy burka lub hidżab to zawsze zniewolenie? Czy w stronach, gdzie kobieta wciąż nie może wyjść sama z domu, poznać samodzielnie przyszłego męża, odsłonić publicznie twarzy, emancypacja ma szansę na coś więcej, niż ciche istnienie w słowniku? Amerykańska dziennikarka Katherine Zoepf postanowiła wziąć pod lupę młode muzułmanki i pomóc światu odkryć „Sekretne życie arabskich kobiet”.

stls03otc3mzuttmllend5a2xllwnvcmtpxzmwmgrwas5qcgcDziennikarka wiele lat mieszkała w Syrii i Libanie i była tam świadkiem licznych walk o prawa kobiet. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że mentalność mieszkańców tej części świata powoli się zmienia: i choć wciąż spotkać tam można wielu konserwatywnych mężczyzn i równie konserwatywnych kobiet to młode muzułmanki krok po kroku próbują zmieniać otaczający je świat. Czy się nie boją? Oczywiście, że się boją, ale raz po raz odkrywają, że kobieta ma moc i że w grupie mogą więcej. Katherine Zoepf przeprowadziła rozmowy z wieloma kobietami z Syrii, Libanu, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaznaczając, że pod względem politycznym i kulturowym są to kraje zupełnie odmienne. Chciała jednak dać wycinek życia pokolenia arabskich kobiet, które dorastały w latach przed atakiem z 11 września i które pomogły doprowadzić do rewolucji – Arabskiej Wiosny (czyli szeregu protestów społecznych i konfliktów zbrojnych).

Rozmowy toczą się więc na temat interpretacji Koranu (ze szczególnym uwzględnieniem osłaniania się kobiety chustą w miejscach publicznych), edukacji religijnej (w której wiele muzułmanek zyskuje podporę), zwyczajów seksualnych, samosądów kobiet, które splamiły honor rodziny (niestety wciąż w wielu kręgach panuje przekonanie, że winę za gwałt ponosi kobieta, a to zsyła dyshonor na całą rodzinę) czy walk o podstawowe prawa, jak choćby zezwolenie kobietom na prowadzenie samochodów. Choć bardzo trudno wyplenić dawne zwyczaje, często tłumaczone tradycją, młode kobiety (ze wsparciem niektórych mężczyzn) walczą o swoje prawa dzień po dniu, metodą małych kroczków.

─ Kiedy masz wiedzę, stajesz się silna ─ powiedziała Ghada. ─ Kiedy nie masz wiedzy, możesz żyć według zasad wywodzących się z niewłaściwej interpretacji islamu. Niektóre rodziny mówią: „Jesteś dziewczyną, nie musisz się uczyć”, a dziewczyny cierpią z tego powodu.

Współczesne arabskie kobiety godzą zasady wiary z ruchami emancypacyjnymi. Nie chcą już być tłamszone, pragną zdobywać wiedzę, kształcić się, móc spotykać się ze swoimi przyjaciółkami, także po ślubie, protestować w słusznej sprawie – po prostu mieć wybór. W Syrii działają prawnicy, którzy bronią zhańbionych kobiet przed gniewem ich ojców i braci, istnieje tam też dom opieki, w którym zagrożone okaleczeniem lub śmiercią dziewczęta mogą się schronić. W Egipcie niektóre młode muzułmanki wyszły na ulice, by zaprotestować przeciwko islamskim fundamentalistom. Arabski świat się zmienia, i choć jego metamorfoza z pewnością jeszcze trochę potrwa, bowiem mentalność ludzi nie odmienia się z dnia na dzień, bardzo jestem dumna z młodych muzułmanek, które na swój sposób realizują ideę girl power.

Książka „Sekretne życie arabskich kobiet” pokazuje, jak świat postrzegają młode mieszkanki tej części świata. Choć porusza ważne tematy, jest napisana lekkim, przyjaznym językiem, co sprawia, że łatwo przyswoić zawarte w niej informacje. Z pewnością dziennikarskie umiejętności Zoepf i wrodzona ciekawość pomogły jej zebrać rzetelny, ciekawy materiał, z którym warto się zapoznać, nawet, gdy zwykle nasze oczy nie są zwrócone w stronę krajów arabskich. W obliczu ataków islamskich fundamentalistów na Europę i Amerykę warto poznać inne oblicze muzułmańskiego społeczeństwa, które jest tak samo jak my przeciwne przemocy i ograniczaniu wolności obywatelskiej. Ważna lektura na obecne czasy.

5-/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Poznańskiemu:

logo poznańskie

6 myśli w temacie “„Sekretne życie arabskich kobiet” K. Zoepf [PATRONAT]

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy - moje recenzje książek

  2. Pingback: Podsumowanie marca | Książkowe światy - moje recenzje książek

  3. Bardzo chętnie poznam tę publikację, bo słusznie zauważyłaś, że chętnie czytamy opowieści o poszczególnych kobietach zmagających się z trudnym losem, a warto spojrzeć na życie muzułmańskich kobiet z szerszej perspektywy.

  4. Dobrze, że powstają takie publikacje i cieszę się, że ta prezentuje się tak rzetelnie. To ważna tematyka, ale przyznam zupełnie szczerze, że w najbliższym czasie chyba po nią nie sięgnę. Mam na razie na oku kilka innych tytułów jeżeli chodzi o literaturę faktu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s