„Rewers” aut. zbiorowy

Autor: Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Marta Mizuro, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Małgorzata Sobieszczańska, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Robert Małecki

Tytuł: Rewers

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Liczba stron: 540

Rok pierwszego wydania: 2016

Źródło: Egzemplarz recenzencki

Wyzwanie: Przeczytam polski kryminał


Rewers jest z zasady tą mniej ważną stroną jakiegoś przedmiotu. To na awersie monety ryte są podobizny uznanych ludzi czy ważnych w danym kraju budowli, rewers zaś pozostaje z założenia w cieniu. Podobna idea przyświecała jedenastu polskim autorom kryminałów, gdy pisali opowiadania do zbioru pod tytułem „Rewers”. Punktem wspólnym, osią porządkującą teksty miała być ciemna strona miasta, ta niewidoczna na co dzień, nieeksponowana turystom, często nieznana samym mieszkańcom. To obszar gangów, drobnych oszustów i kombinatorów, gdzie ogólnie przyjęte prawa zdają się nie obowiązywać. W antologii kryminalnej „Rewers” czytelnik może zajrzeć pod podszewkę jedenastu polskich miast.
518900-352x500Podstawowym atutem, który jednak szybko może przerodzić się w zarzut, jest różnorodność tekstów. Z jednej strony dzięki temu czytelnik łatwo się nie znudzi, bowiem zmiana konwencji, nowe historie i kolejni bohaterowie powinni sprawić, że jego uwaga będzie utrzymywana na wciąż wysokim poziomie, z drugiej zaś – gdy koncept zbioru będzie zbyt ogólny lub gdy pisarze pofolgują sobie przy tworzeniu i za daleko odejdą od pierwotnej koncepcji, całość może rozleźć się w szwach. Jak można się domyślić, nie wszyscy autorzy piszący teksty do omawianej antologii, byli równie zdyscyplinowani.

Mroczne, żywe, pulsujące miasto jest czymś więcej niż tłem w opowiadaniach Wojciecha Chmielarza (Gliwice), Remigiusza Mroza (Opole) czy Marcina Wrońskiego (Lublin). Ten ostatni zresztą, wraz z Ryszardem Ćwirlejem godnie reprezentuje kryminał retro. Aktualne problemy społeczne dobrze porusza Małgorzata Sobieszczańska, natomiast jej bohaterowie właściwie nie opuszczają klatki bloku mieszkalnego, trudno więc wyczuć tu klimat miasta. Wydaje się, że wydarzenia opisane w „Sąsiadach” mogłyby się rozegrać w jakimkolwiek miejscu w Polsce. Świetny językowo i mocno trzymający w napięciu jest tekst Gai Grzegorzewskiej, śmiały i oryginalny w koncepcie – Joanny Jodełki.

Niestety niektóre opowiadania nie bronią się z różnych powodów. A to wydają się nakreślone zbyt pobieżnie (Małgorzata Mizuro, Joanna Opiat-Bojarska), a to zawodzą otwartym (chciało by się rzec: urwanym) zakończeniem (Remigiusz Mróz, Marta Guzowska). Jest prawdą powszechnie znaną, że nie każdy, kto pisze dobre powieści, będzie pisał dobre opowiadania (i na odwrót). Jest też wiadome, że antologie (czy to dzieł jednego autora czy pokazujące warsztat wielu pisarzy) nigdy nie będą prezentowały równego poziomu od pierwszej do ostatniej strony. Ja po lekturze „Rewersu” wpisałam na listę „do przeczytania” kilku autorów kryminalnych, których twórczość muszę dogłębniej poznać. Zdecydowanie na podium postawiłabym Marcina Wrońskiego, Gaję Grzegorzewską i, ex aequo, Ryszarda Ćwirleja i Wojciecha Chmielarza.

Choć zbiór miał swoje minusy, oceniam go pozytywnie. Zapewnił mi świetną rozrywkę w jesienne wieczory i pozwolił bezpiecznie, bo zza kart książki, obserwować mroczną stronę polskich miast. Mam nadzieję, że wydawnictwo Czwarta Strona szykuje już kolejny zbiór opowiadań kryminalnych, może tym razem z innym motywem przewodnim? Wszak polski rynek książki może się poszczycić wieloma utalentowanymi „kryminalistami”, którym, jestem pewna, niejeden zbrodniczy pomysł kłębi się pod czaszką.

4/6

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona:

CzwartaStrona_Logo_RGB_podst (1)

7 myśli w temacie “„Rewers” aut. zbiorowy

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy - moje recenzje książek

  2. Pingback: Podsumowanie października | Książkowe światy - moje recenzje książek

  3. Pingback: „Awers” aut. zbiorowy | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s