„Zapłata” oraz „Dobra matka” M. Rogala [PATRONAT]

Autor: Małgorzata Rogala

Tytuł: Zapłata (Agata Górska i Sławek Tomczyk #1) / Dobra matka (#2) / Ważka (#3) / Zastrzyk śmierci (#4) / Grzech zaniechania (#5) / Punkt widzenia (#6) / Cicha noc (#7) / Kwestia winy (#8)

Wydawnictwo: W.A.B. / Czwarta Strona

Liczba stron: 288 / 351

Rok pierwszego wydania: 2015 / 2016

Źródło: E-book / Egzemplarz recenzencki

Wyzwanie: Przeczytam polski kryminał


Zacznę moją opinię dość przewrotnie – ostatnio mam dość kryminałów. Dość sztampowych postaci policjantów, dość plejady takich samych zabójców, dość płytkich spraw kryminalnych bez wiarygodnego podbudowania postaci i zdarzeń. Szczęśliwie kryminały Małgorzaty Rogali nie idą utartym torem, a to, co mogłoby być ich wadą, czyli obyczajowe tło (zawsze jest ryzyko, że kryminalna intryga bezpowrotnie zatonie w obyczajowym sosie), jest ich niezaprzeczalnym atutem. Autorka dobrze buduje postaci, uwiarygadnia ich działania, opisując ich przeszłość, a przy tym wszystkim, co ważne dla powieści kryminalnej – historia wciąga, nie pozwalając odłożyć raz rozpoczętej książki.

482003-352x500„Zapłata” to pierwsza część przygód dwójki policjantów: Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka. Zespół rozwiązuje w nim sprawę zabójstwa młodego mężczyzny, syna znanego adwokata. Szybko okazuje się, że ta śmierć to dopiero początek. Ktoś zdaje się mścić za zdarzenie z przeszłości, w którym ofiarą również był młody mężczyzna. Starszy aspirant Agata Górska okazuje się osobiście związana ze sprawą, bowiem osobą, która została zamordowana przed laty, był chłopak jej najlepszej przyjaciółki Justyny. Właściwie Górska powinna zostać odsunięta od dochodzenia, ale tłumaczy sobie, że będzie potrafiła się zdystansować. Bardzo chce złapać winnego… Jednak czy na pewno poradziła już sobie z demonami z przeszłości?

W „Zapłacie” Rogala dojmująco opisuje dramat, jaki Agata Górska przeszła jako dziecko. Muszę przyznać, że aż ściskało mnie w dołku, gdy czytałam o jej przeżyciach. Czyjaś krzywda jest zawsze przejmująca, ale gdy krzywdzi się niewinne istoty – dzieci, zwierzęta – gniew jest tym większy. Możliwe, że gdyby nie wsparcie jej sąsiadki, Justyny, mała Agata nie poradziłaby sobie z ogromem zła. Tak zawiązała się przyjaźń na całe życie, przyjaźń, która teraz została wystawiona na próbę… Czy przejdzie ją pozytywnie?

479677-352x500„Dobra matka” opisuje dalsze losy Agaty Górskiej i kolejną sprawę, której ta podejmuje się ze Sławkiem Tomczykiem. Tym razem ofiarami są młode matki. Tajemniczy zabójca uśmierca kobiety, zostawiając im uprzednio w skrzynkach mailowych dziwną, lakoniczną wiadomość: Bądź dobrą matką. Co łączy ofiary? Znaczącym tropem zdaje się być fakt, że kobiety były bardzo aktywne w mediach społecznościowych, gdzie wrzucały mnóstwo zdjęć swoich pociech. Górska i Tomczyk prowadzą skomplikowane śledztwo, w którym wciąż jest wiele niewiadomych, a czas, jak można się domyślić, nie jest ich sprzymierzeńcem. I czy doprawdy muszę dodawać, że policjantka znów jest osobiście zaangażowana w sprawę? Można się spierać o to, jak bardzo prawdopodobny jest fakt, że przełożeni Górskiej po raz drugi nie wykryliby jej związku z prowadzonym śledztwem i nie odsunęliby jej natychmiast, wyczuwając asumpt do osobistej vendetty, ale pamiętać trzeba o jednym – to powieść kryminalna, a nie reportaż o pracy policji. To się powinno dobrze czytać, to powinno wciągać, a świat przedstawiony powinien tworzyć spójną całość. A u Małgorzaty Rogali tak właśnie jest, więc warto wyłączyć nadmierne czepialstwo.

W cyklu o Górskiej i Tomczyku bardzo dobrze wyważone są proporcje między kryminałem a powieścią obyczajową. Wątek kryminalny jest krwisty i zaskakujący, a obyczajowy nie nazbyt przesłodzony. Choć w części pierwszej autorka skręca delikatnie w stronę romansową, nie popada w banał (na co duży wpływ ma humor), a w drugiej, w której w tle jest wątek społeczny, jest jeszcze lepiej. Cenię sobie kryminały, które poza wartką akcją oferują nam jeszcze jakieś „drugie dno”, a historie pary policjantów Górska-Tomczyk takie właśnie są. I choć cykl jest sygnowany dwoma nazwiskami, póki co zdecydowanie skupia się on mocniej na życiu prywatnym Agaty Górskiej. Skądinąd jest to postać bardzo ciekawie i wiarygodnie zbudowana, ale, autorko szanowna – czekam na kolejny tom, w którym uchylony zostanie rąbek tajemnicy na temat życia osobistego Sławka Tomczyka, którego również bardzo polubiłam.

Tym razem możecie zaufać blurbowi na okładce, bo sprawdziłam to dla was: kryminał Małgorzaty Rogali naprawdę wciąga i trudno się od niego oderwać.

5/6 (ocena za obie części cyklu)

Za egzemplarz recenzencki „Dobrej matki” dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona:

CzwartaStrona_Logo_RGB_podst (1)

17 myśli w temacie “„Zapłata” oraz „Dobra matka” M. Rogala [PATRONAT]

 1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy - moje recenzje książek

 2. Pingback: Podsumowanie czerwca | Książkowe światy - moje recenzje książek

 3. O, to jednak dorwałaś również „Zapłatę”? 😀 Ja obie te książki mam na swojej liście pt.”Chcę ” 🙂 I dzięki Twojej recenzji widzę, że intuicja mnie nie zawiodła 😉

 4. Ja raczej omijam kryminały, to nie do końca mój gatunek. Jednak kiedy będę miała okazję sięgnę po te książki z optymistycznym nastawieniem 🙂

  Pozdrawiam!

 5. Pingback: #Summer Lovin’ Book TAG | Książkowe światy - moje recenzje książek

 6. Pingback: „Nic oprócz strachu” M. Knedler | Książkowe światy - moje recenzje książek

 7. Pingback: „Ważka” M. Rogala | Książkowe światy - moje recenzje książek

 8. Pingback: „Zastrzyk śmierci” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

 9. Pingback: „Grzech zaniechania” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

 10. Pingback: „Punkt widzenia” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

 11. Pingback: „Cicha noc” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

 12. Pingback: „Kwestia winy” M. Rogala | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s