„Drobne występki w czasach obfitości” M. Kneale

Autor: Matthew Kneale

Tytuł: Drobne występki w czasach obfitości

Wydawnictwo: Wiatr od morza

Liczba stron: 288

Rok pierwszego wydania: 2005

Tłumaczenie: Michał Alenowicz

Źródło: Egzemplarz recenzencki


Najłatwiej oceniamy innych, siebie uważając za ludzi, którzy nie popełniają błędów. Wydaje nam się, że jesteśmy raczej w porządku, że nasze drobne grzeszki są… no właśnie, drobne. I nie czynimy przez nie świata o wiele gorszym miejscem. Matthew Kneale w zbiorze opowiadań „Drobne występki w czasach obfitości” podsuwa nam pod nos lustro i pyta: Co widzisz? Czy możesz powiedzieć, że jesteś prawy?

428601-352x500„Prawość” to trochę zapomniane określenie, zgadza się? Jesteśmy prawi, gdy wywiązujemy się z danego słowa, nawet gdy nikt tego nie widzi ani nie oczekuje. Gdy robimy coś dobrego, choć zło nawet nie zostałoby zauważone. Zwracamy pieniądz, który wypadł komuś z kieszeni. Mówimy głośno „nie”, gdy ktoś się wyśmiewa z innych. Czasem trudno być w porządku, bywa, że człowiek jest akurat zmęczony lub przestraszony i myśli sobie: to chyba nie zaszkodzi?

W takiej sytuacji możemy obserwować bohaterów dwunastu opowiadań Kneale’a. Autor bezlitośnie pokazuje, że drobne grzeszki: zaniechania, chciwości, próżności czy małostkowości mogą prowadzić do czegoś złego: do ukarania niewinnej osoby, do sprzeniewierzenia się swoim zasadom, do oszustwa.

I tak zaczyna się ciąg niefortunnych zdarzeń, a zło, najpierw malutkie, narasta jak śniegowa kula. Szanowany prawnik zostaje dealerem narkotykowym, zwyczajny facet wiąże się z piękną kobietą z egzotycznego kraju, ale jego zazdrość i podejrzliwość zatruwają jej życie, turyści z Ameryki zagłuszają sumienie, ofiarowując chorej tubylczej dziewczynce aspirynę (i starają się zapomnieć, że to tylko czubek góry lodowej; coś przecież zrobili, prawda?)…

Matthew Kneale ponownie, tak jak w świetnych „Anglikach na pokładzie”, zmusza nas do przyjrzenia się swojej duszy i zastanowienia, czy aby na pewno jesteśmy w porządku. „Drobne występki w czasach obfitości” to zbiór bardzo dobrych, przenikliwych opowiadań, prezentujących tę mniej chlubną stronę ludzkiej natury. Muszę przyznać, że każdy tekst to perełka, choć ta perełka dziwnie uwiera i gniecie; czytelnik bowiem zaczyna się zastanawiać: a co ja mam na sumieniu? Czego poniechałem dla własnej wygody bądź co zrobiłem dla swojej korzyści, krzywdząc tym innych? Bardzo cenna lekcja pokory i asumpt dla przemyśleń.

5/6

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Wiatr od morza:

logo_napis_400

5 myśli w temacie “„Drobne występki w czasach obfitości” M. Kneale

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Książkowe światy - moje recenzje książek

  2. Jak dla mnie to genialny zbiór opowiadań, już dawno żaden nie wywarł na mnie takiego wrażenia. Kneale doskonale buduje napięcie i potrafi solidnie spuentować tekst, tak, że aż w pięty idzie. To lubię! Poza tym daje mocno do myślenia, jest idealnie.

    • Fakt! W sumie nawet dość równy był ten zbiór, może dlatego, że jednego autora. „Anglicy na pokładzie” podobali mi się ciut bardziej, ale trzeba przyznać, że i tu Kneale dał radę, więc mam nadzieję, że Wiatr od morza wyda jeszcze niejedną jego książkę 🙂

  3. Pingback: Tydzień Blogowy #33 | Wielki Buk

  4. Pingback: „Rzymianami bendąc” M. Kneale | Książkowe światy - moje recenzje książek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s