„NOS4A2” J. Hill

Autor: Joe Hill

Tytuł: NOS4A2

Wydawnictwo: Albatros

Liczba stron: 752

Rok pierwszego wydania: 2012

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc

Źródło: Wypożyczona z biblioteki

Wyzwanie: Czytam opasłe tomiska (752 strony), Klucznik (Niewspółcześnie – wymyślona rzeczywistość)


Dzieciaki mają różne marzenia, takie po dziecięcemu słodkie i, z perspektywy dorosłości, śmieszne. No bo jak brać na poważnie pragnienia typu: chcę zjeść naraz kilogram ulubionych lodów, chciałabym poznać Królewnę Śnieżkę czy też: marzę o wiecznej Gwiazdce? Dzieci – nie wypowiadajcie pochopnie życzeń, bo licho nie śpi. Licho słucha i czasem, ot tak, dla kaprysu, spełnia niektóre marzenia. Tylko że nigdy nie jest tak, jak byście chcieli… Za spełnione marzenie trzeba zapłacić pewną cenę.

258977-352x500Vic poznajemy jako małą dziewczynkę. To dziecko z rodzaju tych, które wiecznie szukają przygód, bo nie usiedzą spokojnie w domu. Zresztą kto by chciał w nim siedzieć, gdy rodzice coraz częściej się kłócą? Matka wciąż histeryzuje, a ojciec… Kochany, kochany ojciec nie wytrzymuje. Pewnego razu, po kolejnej kłótni (tym razem o zaginioną bransoletkę matki), Szkrab (jak nazywa ją tata) widzi, że ojciec obmywa pod zlewem kostki z krwi. Vic ucieka, jak zwykła to czynić, pędzi przed siebie swoim rowerkiem marki Raleigh Tuff Burner. Łzy toczą się po jej policzkach. Chciałaby odnaleźć zgubioną bransoletkę, by rodzice się nie kłócili. Jej życzenie zostaje spełnione, gdy okazuje się, że rower jest łącznikiem między światami – Raleigh po Moście Krótsza Droga przenosi ją w miejsca, w których Vic znajduje poszukiwane rzeczy.

Dziewczyna korzysta z mostu dość beztrosko do czasu, gdy podczas jednej wycieczki zostaje przez kogoś zauważona – co nie kończy się dobrze dla obserwatora… Od tej pory używa Krótszej Drogi ostrożnie, jednak ona zawsze jest. W jej głowie, gdy zamknie oczy, kiedy znowu spotka ją problem nie do przejścia. Jednak ludzi, którzy mają swoje tajemne drogi do innych światów jest więcej, a nie wszyscy są dobrzy. Charlie Manx był kiedyś człowiekiem, miał żonę i ukochane dzieci. Teraz jest upiorem, prastarym wampirem, który swoim rolls-roycem porywa dzieciaki do Gwiazdkowej Krainy. W samochodzie wciąż grają stare świąteczne przeboje, a w baśniowej krainie pełnej śniegu jest moc atrakcji dla dzieci: zjeżdżalnie, kolejki górskie, gabinet krzywych luster, mnóstwo słodyczy. Jest jednak jeden mały problem, ta cena, którą płaci się za wieczne Boże Narodzenie. Nie można wrócić. Nie można zabrać ze sobą swoich rodziców. No i… ty to już tak jakby nie ty, coś wsysa całą dobroć z twojej duszy, ofiarowując ci w zamian lód zamiast serca i małe, zakrzywione kły w ustach. Ale… kto by się przejmował, skoro może mieszkać w Gwiazdkowej Krainie?

Książka Joa Hilla „NOS4A2” sprawi, że nie raz po waszych plecach przebiegnie dreszcz. Świetnie skonstruowana fabuła, w której towarzyszymy Vic przez całe jej życie, trzyma w napięciu i sprawia, że od tytułu ciężko się oderwać. Całość jest tym straszniejsza, że wampir Manx krzywdzi dzieci, niewinne istoty, których odruchowo chcemy chronić. Mamy tu bohaterów, których naprawdę można pokochać (Vic, Lou, Wayne, Maggie) i zwyrodnialców, których można znienawidzić (Manx, Człowiek W Masce Przeciwgazowej). Mamy Wielkie Zło, magiczną krainę, przeklęty samochód.

Tak… Przeklęty samochód. Joe Hill jest nieodłącznym synem swojego ojca – Stephena Kinga – i pewne elementy fanom Króla będą dziwnie znajome. Upiorny samochód, motyw piosenek (choć tu akurat nie rockowych, a świątecznych), wampir (ale nie taki typowy)… Może i to już wszystko było, ale czy to zarzut? Hill wziął z prozy ojca najlepsze elementy i rozpisał je po swojemu w pełnej napięcia, ponad siedmiuset stronicowej cegiełce, z którą koniecznie musicie się zapoznać. Groza gwarantowana.

5/6

28 myśli w temacie “„NOS4A2” J. Hill

  1. Pingback: Recenzje od A do Z | Kultura czytania

    • Moim zdaniem nie zabrakło. Nie wiem jak wypada na tle innych książek Hilla (bo to moje pierwsze z nim spotkanie), ale na tle książek Kinga ta syna wypada bardzo dobrze.

  2. Kocham Hilla ❤ A "NOS4A2" podbił moje serducho na maksa ❤ W ogóle jest też komiks o Manxie i jego Widmie. Kiedyś muszę porządnie oblookać 😀
    "It's beginning to look a lot like Christmas…" 😉

  3. Pingback: PoniedziałkowePolecamTO! [odcinek 4] | Obsesja czytania

  4. Pingback: #Pogaduchy u Aguchy TAG | Książkowe światy - moje recenzje książek

  5. Pingback: Podsumowanie stycznia | Książkowe światy - moje recenzje książek

  6. Pingback: „Dziwna pogoda” J. Hill | Książkowe światy ‒ piszę o książkach od 2013 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s